produkty mrożone

produkty liofilizowane

Czy mrożonki są zdrowe?

Koniec okresu na sezonowe warzywa czy owoce nie musi wcale oznaczać uboższego o cenne składniki odżywcze i witaminy jadłospisu. Choć mrożonki mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników, nie możemy odebrać im jednego – niemal nie tracą wartości odżywczych w procesie mrożenia. Dla wielu może okazać się to ogromnym zaskoczeniem. W Polsce nadal krąży mit, jakoby mrożonki zapewniały minimalną wartość odżywczą. Jak to jest więc z produktami mrożonymi? Kiedy warto po nie sięgać? Czy istnieją inne, skuteczniejsze sposoby na przechowywanie żywności?

Czy mrożonki są zdrowe?

Wątpliwości w przypadku mrożonek dotyczą najczęściej kwestii związanych z ich wartościami odżywczymi. Jak się jednak okazuje odpowiednie przygotowanie i późniejsze rozmrażanie sprawiają, że produkty te niemal niczym nie ustępują świeżym warzywom czy owocom. Wiele z produktów musi zostać poddana procesowi blanszowania – zanurzona w gorącej wodzie – i to właśnie wówczas tracą najwięcej witaminy C (15-20%). W przypadku innych witamin i składników odżywczych straty nie są tak duże.

Gdy w sezonie jesienno-zimowym dostęp do świeżych owoców jest ograniczony, okazuje się, że mrożonki to jeden z najlepszych sposobów na dostarczenie organizmowi witamin pochodzący z warzyw i owoców. W takie miesiące produkty mrożone okazują się nawet dużo lepsze od świeżych owoców z półek sklepowych. Producenci w procesie mrożenia wykorzystują owoce i warzywa sezonowe. W opakowaniu są więc produkty, które zostały zamrożone tuż po zerwaniu, w najlepszych miesiącach.

Czy zamrażanie jest dobrym sposobem przechowywania produktów?

Mrożenie to zdecydowanie najlepszy, dostępny dla nas sposób na przechowanie żywności. Nie musimy dysponować fachowym sprzętem – wystarczy wyłącznie zamrażalnik. Możemy zarówno sięgać po mrożonki dostępne w sklepie, jak i mrozić własne owoce i warzywa, jeśli uprawiamy je na własną rękę.

Mrożenie jest najlepszą metodą przechowywania żywności – warto jednak zaznaczyć, że proces ten jest najlepszy, jeśli chodzi o metodę domową. Istnieje bowiem skuteczniejszy sposób – liofilizaty. Są to produkty powstałe w wyniku suszenia lodem. W wielu supermarketach możemy spotkać takie produkt jak: zioła liofilizowane, owoce liofilizowane czy warzywa liofilizowane. Warto jednak zaznaczyć, że producent żywności liofilizowanej posiada profesjonalny sprzęt, który umożliwia przeprowadzenie takowego procesu. W warunkach domowych jest on nadal niemal niemożliwy do wykonania. Dla nas pozostaje więc tradycyjna metoda mrożenia – znacznie lepsze rozwiązanie niż zrezygnowanie w sezonie zimowym z warzyw i owoców.

Czy warzywa tracą swoje wartości podczas mrożenia?

W procesie mrożenia warzywa nie tracą zbyt wiele wartości odżywczych. Wiele jednak zależy od samego producenta i późniejsze obchodzenia się z produktami mrożonymi. Kluczem w tym przypadku jest mrożenie warzyw, które zostały niedawno zebrane. Odwlekanie mrożenia zebranych warzyw sprawia, że woda zawarta w produktach stopniowa ubywa, tym samym prowadząc do rozkładu niektórych enzymów. Procesy te niszczą cenne wartości odżywcze.

Warzywa utracą swoje właściwości odżywcze, jeśli proces mrożenia zostanie przeprowadzony w nieodpowiedni sposób, a same warzywa będą słabej jakości.

Jak prawidłowo obchodzić się z mrożonkami?

Nawet jeśli producent mrożonek zadbał o to, aby warzywa i owoce zostały zamrożone od razu po zbiorze, nie oznacza to, że w późniejszym czasie nie mogą utracić one swoich cennych właściwości. Nieodpowiednie obchodzenie się z mrożonkami czy zły sposób odmrażania mogą nawet sprawić, że żywność nie będzie nadawała się do spożycia. Po zakupie mrożonek należy je jak najszybciej umieścić w zamrażarce, której minimalna temperatura mrożenia wynosi -18℃. Unikaj ponownego zamrażania produktów, kiedy zostały już rozmrożone.

Gdy przyjdzie czas na rozmrożenie produktów, masz do wyboru kilka rozwiązań. Najczęściej wybieranymi jest:

  • rozmrożenie w kuchence mikrofalowej,
  • rozmrożenie w lodówce.

Pierwszy sposób – rozmrażanie w kuchence mikrofalowej – sprawdza się, gdy do przygotowywania potrawy zabierasz się od razu po rozmrożeniu.

Ile można przechowywać mrożonki?

Termin ważności mrożonek zawsze znajdziesz na opakowaniu. Jeśli jednak mrozisz własne warzywa, owoce czy mięso, koniecznie zapoznaj się w orientacyjnym czasem mrożenia.

  • owoce – 6-12 miesięcy,
  • warzywa – 6-12 miesięcy,
  • tłuste ryby – 4 miesiące,
  • drób – 6 miesięcy,
  • chude ryby – 8 miesięcy,
  • wołowina 12 miesięcy,
  • wieprzowina – 8 miesięcy,
  • pieczywo – 12 miesięcy.

Warzywa i owoce, które składają się niemal z samej wody, nie powinny być mrożone. Dotyczy to m.in. arbuza, pomidorów, ogórków czy sałaty.

Kiedy warto sięgać po mrożonki?

Po mrożonki warto sięgać tak naprawdę przez cały rok. Choć wydawać by się mogło, że to miesiące bez sezonowych warzyw i owoców będą najlepszym czasem na mrożonki, nie do końca tak jest. Produkty takie są proste i szybkie w przygotowaniu. Nie musimy zajmować się usuwaniem zbędnych części, jak przy świeżych owocach czy warzywach. Jest to więc doskonale rozwiązanie dla zapracowanych osób, którym ciężko znaleźć czas na przygotowywanie pełnowartościowych posiłków, w których nie brakuje warzyw czy owoców.

Co można przygotować z mrożonych warzyw?

Mrożonki możesz wykorzystywać tak samo, jak świeże produkty. Odpowiednio przechowywane i rozmrożone, choć będą nieco różnić się wyglądem, nadal będą zawierać takie same składniki odżywcze. Zamrożone owoce mogą okazać się doskonałym dodatkiem do smoothie, jogurtów czy owsianki. Warzywa z kolei możemy przygotowywać w taki sam sposób jak te świeże. Choć będą mieć nieco inny smak, wystarczy prawidłowe przygotowanie i doprawienie ulubionymi przyprawami. Pomysłów na dania z mrożonkami nie będzie Ci brakować, jeśli potraktujesz je w taki sam sposób jak świeże produkty.