produkty mrożone

produkty liofilizowane

JAK MROZIĆ TRUSKAWKI – ZBIÓR NAJWAŻNIEJSZYCH INFORMACJI

Zamrażanie truskawek pozwoli ci cieszyć się ich smakiem oraz wartościami odżywczymi także w okresie zimowym. Mrożenie truskawek nie jest wcale trudne, jeśli wiesz, jak to prawidłowo robić. Odpowiednio staranne przygotowanie da nam pewność, że po rozmrożeniu truskawki będą równie apetyczne i smaczne co przed mrożeniem!

Mrożenie truskawek krok po kroku – zapraszamy do lektury.

Jak przygotować truskawki do zamrożenia?

Przede wszystkim pamiętaj, by mrozić wyłącznie zdrowe owoce bez widocznych uszkodzeń. W sklepie staraj się więc wybierać dojrzałe i jędrne truskawki.

Jak mrozić truskawki krok po kroku?

Krok 1: Dokładnie umyj truskawki bez usuwania szypułek.

Pierwszym krokiem jest dokładne umycie truskawek w zimnej wodzie.

Absolutnie nie usuwaj szypułek przed umyciem! Inaczej woda dostanie się do środka, przez co truskawki utracą swoją jędrność po rozmrożeniu.

Krok 2: Połóż truskawki na ręczniku papierowym i poczekaj, aż wyschną.

Po dokładnym umyciu odsącz je z nadmiaru wody w sitku lub durszlaku. Następnie rozłóż równomiernie truskawki na papierowym ręczniku, aby dokładnie wyschły.

Krok 3: Po wyschnięciu owoców usuń szypułki.

Do usunięcia szypułek z truskawek możesz użyć specjalnych szczypców, które znacznie ułatwiają to żmudne zadanie.

Krok 4: Wstępne mrożenie

Ułóż osuszone truskawki na tacce, tak aby się nie stykały. Następnie zamrażaj je w jak najniższej temperaturze przez kilka godzin.

Krok 5: Właściwe mrożenie

Dzięki wstępnemu mrożeniu możesz teraz śmiało przełożyć zamrożone owoce do plastikowych woreczków lub do pojemników do mrożenia żywności. Możesz mieć pewność, że się nie skleją!

Ponownie włóż je do najzimniejszej komory zamrażarki. Tak przygotowane owoce będą nadawały się do wykorzystania w ciągu roku.

Krok bonusowy: Rozmrażanie truskawek

Rozmrażanie truskawek powinno mieć miejsce w lodówce. Zabierze to więcej czasu niż w temperaturze pokojowej, ale da Ci gwarancję, że w rozmrażanych owocach nie zaczną namnażać się bakterie.

Właściwie to tyle. W dalszej części wpisu poruszamy głębiej niektóre kwestie, a inne prezentujemy od nowa. Natomiast już powyższa wiedza wystarczy ci do prawidłowego zamrożenia truskawek 🙂

Dodatkowa lektura

Zastanawiasz się, jak zamrozić truskawki, by po rozmrożeniu wciąż były smaczne i zachowały swój kształt?

Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady mrożenia truskawek.

W jakiej temperaturze najlepiej mrozić truskawki?

Truskawki zawsze należy mrozić w najzimniejszej komorze zamrażarki. Dzięki temu tak przygotowane truskawki mogą śmiało być przechowywane w zamrażarce nawet 12 miesięcy.

Jak mrozić zmiksowane truskawki?

Priorytetem w każdej kuchni powinna być wygoda oraz możliwość szybkiego przyrządzenia potrawy. Sporym udogodnieniem są liofilizaty, czyli warzywa i owoce poddane suszeniu sublimacyjnemu po uprzednim zamrożeniu.

Istnieje także inny sposób, a mianowicie zamrożenie musu. W tym celu, umyte i wyschnięte truskawki miksujemy z niewielką ilością cukru oraz soku z cytryny. Mus truskawkowy przekładamy do foremek i mrozimy w jak najniższej temperaturze. Podobnie, jak żurawina liofilizowana czy warzywa liofilizowane, tak zamrożone truskawki umożliwiają nam wygodę i krótszy czas przygotowania dania po rozmrożeniu.

Jak mrozić truskawki

Jak mrozić truskawki?

Dlaczego warto zamrażać truskawki?

Sporym zainteresowaniem w ostatnich latach cieszą się nowoczesne metody konserwowania żywności. W okresie jesienno-zimowym chętnie sięgamy po owoce liofilizowane, które mogą zaoferować doskonały smak, a także wysokie wartości odżywcze. Nie ulega wątpliwości, że samodzielne mrożenie truskawek nie jest zadaniem trudnym, ale na pewno czasochłonnym, zwłaszcza, jeśli zależy nam na zachowaniu doskonałego smaku i wartości odżywczych. Alternatywą mogą być natomiast truskawki liofilizowane, które można zakupić także w okresie zimowym. Są one poddawane profesjonalnej suszeniu sublimacyjnemu, dzięki czemu, zachowują swój smak i właściwości.

Co zrobić z mrożonych truskawek?

Z mrożonych truskawek można przygotować dowolny deser lub danie obiadowe na słodko. Przykładowo, możesz przygotować lody z truskawkami, kisiel truskawkowy, koktajle, ciasta, pierogi z truskawkami, naleśniki… i wiele, wiele innych. Jak widzisz, warto zawsze mieć pod ręką mrożone truskawki 🙂 Zresztą równie dobrze nadadzą się inne owoce, np. mrożone maliny, jabłka, porzeczki czy mango. Te i wiele innych mrożonych owoców znajdziesz w ofercie Frigoklasa.pl.