produkty mrożone

produkty liofilizowane

Jak producenci żywności liofilizowanej tworzą swe produkty?

Liofilizacja to niezwykle efektywna i popularna metoda konserwacji żywności, która mimo wszystko wymaga specjalistycznego sprzętu oraz odpowiedniej wiedzy. Bez dobrego wyposażenia, a także doświadczenia w zakresie liofilizacji żywności, produkty mogą nie uzyskać pożądanych przez nas właściwości. Producenci żywności liofilizowanej nie mogą tylko i wyłącznie zamrozić, a potem podgrzać produktów – cała liofilizacja jest ciut bardziej skomplikowana.

Jak wygląda proces liofilizacji?

Początkiem procesu liofilizacji jest oczywiście głębokie zamrażanie żywności. Ciśnienie pozostaje to samo, lecz temperatura jest obniżana do -40 lub nawet -50 stopni Celsjusza. Wszystko po to, by mieć pewność, iż woda zawarta w produktach na pewno zdołała zamarznąć. Jest to niezwykle ważny punkt całej operacji.

Kolejnym etapem jest podgrzanie jedzenia w próżni, by pozbyć się znacznej większości zawartej w nim wody. W tym celu doprowadza się do znanego w przyrodzie zjawiska sublimacji. Nazywa się tak stan, w którym to woda w stanie stałym nie topnieje, a natychmiast wyparowuje, zamieniając się w parę wodną. Taki zabieg nazywany jest suszeniem desorpcyjnym i odpowiada za pozbycie się do nawet 95 procent wody!

Ostatnim krokiem jest normalne suszenie żywności w temperaturze około 50 stopni Celsjusza przez dłuższy czas. Ma to pozwolić na odparowanie resztek wody, która mogła pozostać po poprzednich etapach. Finalnie w przetwarzanym produkcie zostaje od 3% do 5% pierwotnej ilości wody.

Ceny i właściwości żywności liofilizowanej

Każdy producent żywności liofilizowanej dba o to, by jego produkt odpowiadał wszelkim normom i był sprawdzony pod względem zwartości wody. Skomplikowanie całego procesu wpływa na fakt, że oczywiście cena żywności liofilizowanej jest o wiele większa niż w przypadku świeżego jedzenia. Patrząc jednak na złożoność całego procesu nie sposób nie odnieść wrażenia, że ceny tych produktów są adekwatne do wysiłku i energii włożonej w ich stworzenie.

Warto również zwrócić uwagę na właściwości takiej żywności. W procesie liofilizacji może bowiem imponować fakt, iż gotowe jedzenie nie tracą swoich walorów smakowych, zapachowych i kolorystycznych. Takie same zostają wartości odżywcze, co może naprawdę imponować. Takie produkty nie posiadają również żadnych substancji konserwujących – jedynym konserwantem jest tutaj brak wody.

Jak więc widać powyżej, producent żywności liofilizowanej musi dbać o wiele procesów, by żywność została zakonserwowana w odpowiedni sposób. Jeden błąd może oznaczać konieczność powtórzenia procesu lub w najgorszym wypadku wyrzucenie całej partii na śmietnik.

Jako producent żywności liofilizowanej oferujemy liofilizaty: