produkty mrożone

produkty liofilizowane

JAK ZAMROZIĆ GRZYBY, ABY BYŁY SMACZNE I ZDROWE?

Mrożenie grzybów pozwoli cieszyć się ich wyjątkowym smakiem nawet poza sezonem. Ulubione grzyby znajdą zastosowanie w wielu przepysznych potrawach. Przed przystąpieniem do robienia zapasów warto jednak sprawdzić, jak zamrozić grzyby. Dzięki temu na dłużej zachowają one swe właściwości odżywcze oraz dobry smak.

Mrożenie grzybów krok po kroku

Zastanawiasz się, jak mrozić grzyby, aby wyjęte z zamrażalnika po kilku miesiącach dalej zachwycały doskonałym smakiem?

Producent żywności liofilizowanej udziela w tej kwestii poniższych wskazówek:

Jakie grzyby można mrozić?

Do mrożenia nadają się właściwie wszystkie grzyby leśne.

Najlepiej mrozić jednak gatunki grzybów o zwartym miąższu: prawdziwki, podgrzybki, kozaki, maślaki, rydze i kurki.

Grzyby blaszkowe najlepiej przed zamrożeniem ususzyć lub zblanszować. Inaczej mogą się połamać. Ponadto należy najpierw gotować grzyby blaszkowe przez 5-10 minut, inaczej zgorzknieją w zamrażarce.

1. Dokładnie oczyść i umyj grzyby

Na samym początku starannie oczyść grzyby z resztek ziemi, listków i igliwia. Możesz w tym celu skorzystać z wilgotnej ściereczki i ostrego nożyka.

Kolejnym krokiem jest umycie grzybów pod zimną wodą.

Dość często można spotkać się z opinią, że grzybów nie należy myć przed mrożeniem. Nic bardziej mylnego. Mrożone produkty, podobnie jak liofilizaty, powinny być dobrze zakonserwowane, a do tego potrzebna jest czystość. Dlatego przed mrożeniem grzyby należy umyć.

2. Wysusz grzyby

Po umyciu grzybów osusz je. Pomoże ci w tym bawełniana ściereczka lub po prostu czas. Możesz wyłożyć grzyby tak, by się nie stykały ze sobą i poczekać do ich wyschnięcia

3. Odrobaczanie

Koniecznie sprawdź, czy zebrane grzyby nie są robaczywe. Przejrzyj każdy grzyb z osobna w poszukiwaniu robaczych otworów.

Bezwzględnie odcinaj kawałki z otworami, upewniając się, że pozostawione kawałki są wolne od robaków. Niestety, może się zdarzyć, że z powodu robactwa cały grzyb będzie się nadawał wyłącznie na śmietnik.

4. Krojenie

Większe grzyby pokrój na mniejsze kawałki, co pozwoli zaoszczędzić miejsce w zamrażalniku.

Mniejsze grzyby możesz mrozić w całości.

Jeżeli natomiast dane grzyby chcesz przeznaczyć na jajecznicę lub sos, to od razu pokrój je w plastry i tak zamróź. Z kolei maślaki należy przed zamrożeniem obrać ze skóry.

5. Gotowanie

Gotuj grzyby w niewielkiej ilości solonej wody przez 5-10 minut. To wydłuży ich termin do spożycia.

Po ugotowaniu odcedź grzyby i poczekaj do ich ostudzenia i wyschnięcia.

6. Wstępne mrożenie

Gdy grzyby wyschną po gotowaniu, wyłóż je na tacy tak, by się ze sobą nie stykały.

Następnie wsadź je na kilka godzin do zamrażarki. Dzięki wstępnemu mrożeniu grzyby nie skleją się później ze sobą.

7. Właściwe mrożenie

Po wstępnym mrożeniu podziel grzyby na jednorazowe porcje. Następnie umieść je w woreczkach foliowych lub w zamykanych, plastikowych pojemnikach.

Po przygotowaniu mrożonych grzybów w ten sposób możesz mieć pewność, że wytrzymają aż do kolejnego sezonu.

Pamiętaj tylko, by przed wykorzystaniem nie rozmrażać ich całkowicie!

Zamiast tego rozmroź je tylko połowicznie i wtedy przesmażaj. W ten sposób uchronisz ich smak i aromat 🙂

 

Na koniec pamiętaj, by rozmrożone grzyby wykorzystać od razu. Nie zostawiaj rozmrożonych grzybów choćby na następny dzień!

I na tym właściwie kończą się najważniejsze informacje o mrożeniu grzybów.

W dalszej części wpisu zagłębiamy się w poszczególne wątki.

Mrozić grzyby gotowe czy surowe?

Istnieje możliwość zamrożenia grzybów surowych, jednak ich termin przydatności do spożycia będzie dużo krótszy, aniżeli w przypadku grzybów gotowanych. Mrożąc grzyby zależy nam jednak na tym, aby zachowały one świeżość jak najdłużej. Gotowanie grzybów jest potrzebne, jeśli chcesz przechowywać grzyby w zamrażalniku dłużej niż przez dwa miesiące.

Jak zamrozić grzyby

Jak zamrozić grzyby

Jak mrozić grzyby, aby były smaczniejsze?

Wiemy już, że grzyby przed zamrożeniem powinny być dokładnie umyte, osuszone, wyselekcjonowane od grzybów robaczywych i ugotowane. A jak zamrażać grzyby, aby na dłużej zachowały swój wyjątkowy smak? Istotną kwestią jest mrożenie w jak najniższej temperaturze. Szybkie zamrożenie pozwala zachować aromat i świeżość mrożonych grzybów.

A jeśli nie chcesz tracić czasu na czasochłonne przygotowanie i mrożenie, możesz postawić na grzyby, warzywa i owoce liofilizowane czyli poddane specjalistycznemu suszeniu sublimacyjnemu w niskich temperaturach. Takie produkty można kupić o dowolnej porze roku, mając pewność, że są całkowicie świeże i smaczne.

Wśród liofilizatów na szczególne wyróżnienie zasługują: