produkty mrożone

produkty liofilizowane

Liofilizaty a witaminy – ile tracimy podczas tego procesu?

Nie bez powodu liofilizacja jest niezwykle popularną i jednocześnie jedną z najzdrowszych dróg konserwacji produktów. W tym procesie nie wykorzystuje się żadnych związków chemicznych, a jedyną obróbką jest ta termiczna. Jak jednak wygląda sytuacja z utratą wartości odżywczych i witamin? Czy wraz z wodą tracimy coś jeszcze?

Liofilizaty a witaminy – czy możemy coś stracić?

Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w procesie liofilizacji możemy stracić pewne ważne składniki odżywcze, warto jest pochylić się nad tym, jak wygląda sama liofilizacja. Produkty są najpierw głęboko mrożone, aż nie osiągną temperatury -40 lub -50 stopni Celsjusza. Mamy wtedy pewność, iż cała woda zawarta w żywności zamarzła. Potem przechodzimy do najważniejszej czynności przy liofilizacji – suszenie w specjalnych warunkach. Poza wysoką temperaturą, wytwarzana jest również próżnia, która doprowadza kryształki lodu do natychmiastowej przemiany w parę wodną. To zjawisko w naturze nazywamy sublimacją. Dopiero potem dochodzimy do ostatecznego suszenia w względnie normalnych warunkach.

Dzięki zastosowaniu wyłącznie obróbki termicznej wykonanej w wyjątkowo specyficzny sposób, zakonserwowany produkt nie traci żadnych właściwości smakowych, kolorystycznych i zapachowych. Znacznie wydłużamy również trwałość takiego jedzenia – przechowywane w odpowiedni sposób, jest ono w stanie wytrzymać aż kilkanaście lat! Dodatkowo utrata wartości odżywczych jest naprawdę znikoma. Czy jednak liofilizaty potrafią utrzymać witaminy, które znajdują się pierwotnie w nieobrobionym produkcie?

Ile witamin zawierają liofilizaty?

Kwestia witamin zawartych w liofilizatach jest zależna od tego, o jakiej witaminie mówimy. Każda bowiem łączy się z innymi substancjami, a także posiada ona inne właściwości. W gruncie rzeczy witaminy, tak samo jak inne składniki odżywcze oraz minerały zawarte w owocach i warzywach poddawanych liofilizacji powinny przetrwać cały proces. Wyjątkiem jest jednak witamina C, która jest wyjątkowo czuła na takie procesy termiczne. Zawartość tej witaminy może w liofilizatach spaść o nawet 20 procent względem świeżych produktów. Nie jest więc to ogromna różnica, lecz z pewnością warto ją nadmienić.             

Jeżeli więc miałeś wątpliwości, czy liofilizaty są w stanie utrzymać witaminy mimo tak ekstremalnej obróbki termicznej, zostały one raczej już rozwiane. Jedyną witaminą, która może ucierpieć, jest witamina C. Inne związki powinny jednak bezproblemowo przetrwać sublimację i tym samym produkt zachowa pełnię wartości odżywczych.

Jako producent żywności liofilizowanej oferujemy: