produkty mrożone

produkty liofilizowane

Owoce liofilizowane a suszone – na czym polega różnica?

Choć w teorii oba te procesy mogą być dla laika dość podobne, liofilizacja oraz suszenie działają w trochę odmienny sposób, a co najważniejsze ich efekt jest zgoła inny. Co prawda można wyróżnić pewne podobieństwa między tymi dwoma zjawiskami, lecz koniec końców nie da się używać tych dwóch słów zamiennie. Czym więc różnią się między sobą owoce liofilizowane i owoce suszone?

 Liofilizacja i suszenie – czym są te procesy?

Zarówno liofilizacja, jak i suszenie polegają na pozbyciu się jak największej ilości wody z produktu żywnościowego, jednakże sam proces, który prowadzi do efektu końcowego opiera się na zupełnie innych czynnościach. Suszenie jest dość prostym zabiegiem i polega ono na przetrzymywaniu owoców w piekarniku lub specjalnym urządzeniu, które dzięki wysokiej temperaturze pozwala na usunięcie większości wody z produktu. Dzięki temu nie tylko zmieni się struktura owocu, ale również jego waga i pewne walory smakowe.

Liofilizację zaś zaczynamy nie od podgrzania, a od zamrożenia żywności. Produkty trafiają do specjalnego urządzenia, w którym produkty są głęboko zamrożone. Następnie wykorzystuje się zjawisko sublimacji, czyli proces natychmiastowej zamiany lodu w parę wodną. To etap długotrwały, lecz niezwykle efektywny – pozwala on bowiem na pozbycie się do aż 95% wody. Ostatnim krokiem jest zwykłe suszenie, co pozwoli nam na pozbycie się resztek pozostałej wody. Takim oto sposobem kończymy finalnie z produktem, który zawiera jej o wiele mniej niż ma to miejsce w przypadku suszenia. Owoce liofilizowane posiadają tym samym trochę inne właściwości.

 Co lepsze – owoce liofilizowane czy suszone?

Jeżeli mamy pokusić się o konfrontację tych dwóch sposobów na konserwację żywności opierając się na owocach, bezapelacyjnie górą w tym starciu wychodzi liofilizacja. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Po pierwsze, owoce liofilizowane posiadają w sobie o wiele mniej wody niż te suszone, dzięki temu są bardziej kompaktowe i lżejsze. Po drugie, ich czas przydatności jest o wiele dłuższy niż w przypadku zwykłego suszenia.

Warto wspomnieć również o podobieństwach pomiędzy oboma procesami. Przede wszystkim w żadnym z nich nie używa się substancji chemicznych – cała konserwacja odbywa się w sposób naturalny. Tym samym pozbywamy się wszelkich drobnoustrojów, które mogą rozwijać się w wodzie, wydłużamy okres przydatności, a także zachowujemy walory smakowe, zapachowe oraz wizualne.

Suszenie i liofilizacja nie są więc bliźniaczymi procesami – choć efekt może być podobny, sposób, w jaki się do niego dochodzi, jest zgoła inny, a produkty w pewien sposób się od siebie różnią.

Jako producent żywności liofilizowanej oferujemy liofilizaty: