produkty mrożone

produkty liofilizowane

Wszystko o warzywach liofilizowanych – cena, właściwości, zastosowania

Liofilizowane produkty żywnościowe są niezwykle popularnym rozwiązaniem na wielu frontach. Kompaktowe, lekkie i gotowe do jedzenia niemal natychmiast, a dodatkowo posiadające mnóstwo zastosowań w gastronomii. Warzywa liofilizowane jesteśmy w stanie spotkać w większej ilości produktów niż moglibyśmy w pierwszej chwili założyć. Dlaczego jednak są one aż tak chętnie wybierane i ile przyjdzie nam za nie zapłacić?

 Warzywa liofilizowane – do czego można je wykorzystać?

Na początek warto jest wyjaśnić, na czym polega cały proces liofilizacji. Jest to specjalna metoda usuwania wody z żywności, która wykorzystuje naturalne zjawisko sublimacji. Oznacza to, że wpierw zamrożona żywność zostaje poddana kolejnej obróbce termicznej. Dzięki odpowiedniemu ciśnieniu i temperaturze, lód zamiast zamienić się w wodę, pomija stan ciekły i natychmiast staje się parą wodną. Pozwala to na usunięcie znacznej większości wody z jedzenia.

Warzywa liofilizowane są dzięki czemu niezwykle trwałe i odporne na zepsucie się – odpowiednio przechowywane, mogą utrzymywać swoją świeżość nawet przez kilkanaście lat. Stają się również oczywiście o wiele lżejsze i mniejsze, równocześnie jednak nie tracąc swoich walorów smakowych i zapachowych.

Tak zakonserwowane warzywa nadają się idealnie do użytku w gastronomii i daniach gotowych, które charakteryzują się długim czasem przydatności do spożycia. Idealnie sprawdzą się więc na przykład w daniach instant (w tym w sławnych zupkach chińskich), sosach i fixach, a także jako chipsy. Nie będzie również problemu z uzyskaniem odpowiedniej dla nas faktury. Jeżeli tylko tego potrzebujemy, jesteśmy w stanie uzyskać liofilizowane warzywa w całości, ale również w kawałkach, plastrach czy w proszku. Właściwości warzyw liofilizowanych są więc naprawdę imponujące.

 Ile kosztują warzywa liofilizowane?

Z uwagi na długotrwałe przygotowywanie produktu liofilizowanego, a także koszty uzyskania pożądanego efektu końcowego, warzywa poddane takiej obróbce będą oczywiście droższe niż te, które możemy kupić w sklepie. Taki stan rzeczy nie dziwi chyba jednak nikogo – usunięcie praktycznie całej wody z żywności nie należy do rzeczy najłatwiejszych, a liofilizacja to o wiele bardziej skomplikowane zjawisko niż proste suszenie. Jeżeli więc mamy zamiar kupić liofilizowane warzywa, musimy być przygotowani na większe koszty.

Warzywa liofilizowane zdecydowanie są warte swojej ceny. Ogrom zastosowań oraz ich unikalne właściwości sprawiają, iż w niektórych sektorach gastronomii są one po prostu nie do zastąpienia.

Jako producent żywności liofilizowanej oferujemy liofilizaty: